YUKARI
telefon
Bakımlı olmak sir ağda ağda seti ağda makinesi
Ana Sayfa > Faydalı Bilgiler

Yaz Aylarında Cildinizin İhtiyaçları

Yaz Aylarında Cildinizin İhtiyaçları


Şapkasız çıkmayın!

Güneşlenmek güzel ama bir de yanmak olmasa... Canlılara hayat veren güneş dikkat edilmezse acı verici yanıklar başta olmak üzere vücudumuza pek çok zarar verebiliyor. Neyse ki birkaç basit önlemle “yanmadan” güneşin tadını çıkarmak mümkün…

Aylardan ağustos... Kim bilir ne zamandır hayalini kurduğunuz, planını yaptığınız tatil sonunda geldi. Şimdi saatlerce sahilde yatıp, sıcaklık dayanılmaz bir hal aldığında ise kızgın kumlardan serin sulara atlama zamanı. Deniz-kum-güneş tatilinin olmazsa olmazlarından sahilde kitap/gazete okuma ve uyuklama fırsatı da cabası. Hele bir de hafif bir rüzgâr esiyorsa değmesinler keyfinize... Ta ki tatlı uykunuzdan uyanıp cildinizin kıpkırmızı ve canınızın yanmakta olduğunu fark edene kadar… Çünkü siz belki de rüyalara dalmış giderken -ya da o buz gibi sularda güneşin yakıcılığının farkına bile varmadan yüzerken- güneş ışınları savunmasız cildinizi yakıp kavurmuş.
Bu senaryo eminiz en az bir kez sizin de başınıza gelmiştir. İster sahilde uyuyakalın, ister bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında yatın, güneşin etkilerinden korunmadığınız sürece cildiniz tehdit altında. Güneş yanığı, güneş ışınlarının cildimizdeki canlı hücreleri öldürmesi sonucunda vücudumuzun verdiği bir tepki aslında. Ölü hücrelerin temizlenebilmesi için kan akışı hızlanıyor, hızlanan kan akışı da cildimizin ısınıp kızarmasına neden oluyor. Bilindiği gibi aşırı güneş yanığı tatilin geri kalanını zehir etmesinin yanı sıra cildin yaşlanmasına hatta cilt kanserine yol açabiliyor. Güneş ışınları, gölgede olsak bile kum ve sudan yansıyarak bizi etkiliyor. Dolayısıyla güneşten korunma sadece direkt güneş ışığına maruz kaldığımız yerlerde değil, yaz aylarında dışarıda olduğumuz her an yapılmalı. İşte güneş yanığı ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları:

Kategoriler Müşteri Hizmetleri Bizi Takip Edin E-Bülten Üyeliği
bankalar